niedziela, 13 listopada 2016

Sekretna księga Dantego

Wydawnictwo Rebis, Okładka miękka, 344 s., Moja ocena 5,5/6
Książka doskonała, jej lektura po moim wczorajszym porannym wysiłku translatorskim była prawdziwa przyjemnością i relaksem.
Ale po kolei.
Dante Alighieri był największym włoskim poetą XIV w. i ojcem literackiego języka włoskiego. Urodził się i dorastał we Florencji, którą jednak na skutek różnych zawirowań musiał opuścić jako polityczny wygnaniec. Tułając się po Włoszech, znalazł wreszcie schronienie na dworze w Rawennie.
Kiedy w 1315 r. we Florencji ogłoszono amnestię dla więźniów politycznych, Dante na znak swojej niewinności nie skorzystał z niej i pozostał w Rawennie.
Akcja książki rozpoczyna się w momencie śmierci Dantego, w 1321r. w Rawennie. Osią opowieści są zaś losy zmarłego poety i jego największego dzieła Boskiej komedii.
Dzień po śmierci Dantego do Rawenny przybywa młody medyk z Lukki o imieniu Giovanni. Od początku, gdy tylko dowiedział się o śmierci mentora i przyjaciela, Giovanni ma nieopuszczające go przekonanie, że poeta nie zmarł śmiercią naturalną. Wskazują na to przede wszystkim objawy, np. sine usta zmarłego, przerzedzone włosy etc. Giovanni uważa, że Dante był systematycznie truty arszenikiem.
Czy to prawda? Kto i z jakiego powodu miałby dosypywać truciznę do jedzenia i picia wielkiego poety? Kto chciał go zabić i jaką tajemnicę chciał przez to na zawsze pogrzebać?
Giovanni i córka Dantego rozpoczynają śledztwo. Dokąd ich ono zaprowadzi? Co odkryją? Jaki związek będą miały te odkrycia z samym poeta i jego tytułową sekretną księgą? Czym w ogóle jest owa księga? Jaki ma ona związek z Zakonem Rycerzy?
Tego dowiecie się z książki.
Powieść jest wspaniale napisana. Ogromnym atutem są liczne fakty (zarówno z życia Dantego jak i historii ówczesnej Europy) i ich niezwykle zręczne wplecenie w treść książki. Przykładem mogą być losy Dantego. Poeta ożenił się z Gemmą Donati (która jest jedną z bohaterek powieści) i miał z nią czwórkę dzieci. Najmłodsze z nich, córka Antonia wstąpiła jako dorosła osoba do klasztoru, przybierając imię Beatrycze. I to właśnie córka Dantego (Fioretti używa jej prawdziwego imienia, nie zmienia go, jak niekiedy czynią to pisarze) odegra niebagatelna rolę w rozwiązaniu śmiertelnie niebezpiecznej zagadki.
Mimo bardzo dużej ilości faktów historycznych całość czyta się błyskawicznie. Należy to zawdzięczać niezwykle sprawnemu pióru autora i swoistemu darowi snucia niezwykle barwnych, historycznych opowieści.
Dodatkowym plusem jest aura tajemniczości i ogromna ilość zagadek, które mnożą się niczym przysłowiowe grzyby po deszczu.
Fioretti ukazał w książce wielki talent, który polega nie tylko na snuciu pasjonującej opowieści, ale przede wszystkim na łączeniu fikcji literackiej z faktami historycznymi.
Jednak prawdziwym majstersztykiem i tym co mnie najbardziej urzekło, są opisy XIV-wiecznej Italii, która podzielona na wiele księstw była niezwykle różnorodnym i barwnym tworem.
Sekretna księga Dantego to doskonale napisana powieść, wciągająca, intrygująca, idealnie oddająca klimat epoki. Jestem pewna, że uwiedzie zarówno zwolenników średniowiecznej historii, jak i jej przeciwników. Powieść jest tak samo niebanalna i tajemnicza, jak losy wielkiego ojca włoskiej literatury, Dantego Alighieri.

7 komentarzy:

 1. super dopracowane masz te posty! Bardzo podoba mi się blog!! <3
  pozdrawiam!

  i zapraszam do mnie: http://roxyolsen.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie moje klimaty tajemnic do odkrycia. Dopisuję do listy książek wartych przeczytania:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda na to, że powieści z kryminalną zagadką sprzedają się lepiej od romansów. Obecnie czasami śledzę w TV tytuły książek polecanych jako lekturę na wakacje. Muszę stwierdzić, że większość z nich zawiera taki sensacyjny wątek. To chyba jedyny motyw, który dziś przyciąga czytelnika.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super, że tak Ci się podobała :#)))

  OdpowiedzUsuń
 5. BEST ONLINE LOVE SPELL CASTER LOTTERY SPELL CASTER TO GET YOUR EX LOVER, HUSBAND, WIFE, GIRLFRIEND OR BOYFRIEND BACK. ADD HIM UP ON WHATSAPP: +2349066410185
  The occurrences in my marriage wasn’t clear, I invested emotionally and I don’t see the positive impacts. I prayed for a husband that could remind me of the good he sees in me, a husband that can make me laugh and also boost my mood.The introduction of spell to my hunt saved my marriage. Dr. gbojie looked at the happenings from a different angle before solving the puzzle. He totally handled the event like the master he is. It was emotional for me seeing us reach beyond the invisible boundaries in our marriage.My husband is in support of this story, so I’m not compromising my integrity because the spell toss on us was a goodwill spell.“Share your story to liberate a relationship” was the word said to me by Dr. Wakina after he successfully completed a unity spell that brought us back after 9 months and 4 days. He found the enduring solution to my negative marital events via his email gbojiespiritualtemple@gmail.com. or whatsapp him +2349066410185 or check out his website :http://gbojiespiritualtemple.website2.me I bless the day I read the story that lead me to Dr. gbojie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za polecenie ciekawej 📖 do posłuchania😀
  Ja ostatnio słucham 📖
  Miłego weekendu życzę 🏵️🍵🤗

  OdpowiedzUsuń